Menu

Przeczytajka

Blog powstał i wciąż powstaje z miłości do książek i czytania. Czytam wszędzie i non stop, dlatego chcę dzielić się swoimi emocjami i opiniami na temat przeczytanych książek.

Najlepsze książki 2016 roku - subiektywny ranking

anielka09

przeczytajkatop5ksiazekCo mnie wzruszyło, co zaskoczyło a co zaciekawiło czyli krótkie książkowe podsumowanie 2016 roku. Zanim jednak zacznę mnożyć swoje zachwyty nad bestsellerami, zatrzymam się na chwilę nad podsumowaniem roku wydawniczego 2016, w którym działo się baaaardzo dużo dobrych rzeczy i ile jego początek uważam za bardzo udany to koniec niestety nie owocował już i w listopadzie i grudniu nie kupiłam żadnej książki i zaczytywałam się w starszych tytułach, które czekały na mnie w biblioteczce.

Tyle jeżeli chodzi o lekką gorycz pozostawioną po roku 2016. Początek roku był naprawdę mocny i nie nadążałam z kupowaniem nowości książkowych. A o to moje top 5 książek 2016 roku:

  1. Na najwyższym miejscu na podium znalazło się szeroko omawiane, nagradzane i już trochę przegadane "Małe życie", które wprowadziło do literatury światowej orzeźwiający powiew. Ta książka to również niesamowite zaskoczenie. Chyba nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu książki autorstwa Yanagihara Hanya. TO TRZEBA PRZECZYTAĆ! Naprawdę warto.
  2. Miejsce drugie przypadło Shantaram. Tak, wiem, to wznowienie, a nie nowość, ale nie miałam szansy przeczytać wcześniejszego wydania, więc jak zobaczyłam, że książka ukazała się ponownie nakładem wydawnictwa Marginesy to musiałam z tej okazji skorzystać. Świat do którego trafiłam jest wspaniały. Kolorowy i szczery. Czytając Shantaram poznajesz nie tylko niezwykle ciekawą historię, która wydarzyła się naprawdę, ale także wszystkie kolory Indii, a mienią się wszystkimi kolorami palety. Naprawdę warto tę książkę nie tylko przeczytać, ale i przeżyć! Niestety wielki zawód sprawiła mi druga część, na którą bardzo liczyłam, ale to i tak nie ostudziło moich emocji po lekturze Shantaram.
  3. Ostatnie miejsce na podium zajmuje "Historia pszczół" Mai Lunde - doskonałe połączenie fantastyki z powieścią obyczajową. Nieco katastroficzna, ale bardzo bardzo ciekawa. Nie mogłam oderwać się od lektury i jako, że jestem osobą wrażliwą na piękno przyrody bardzo mnie poruszyła. Maja Lunde wspaniale połączyła przeszłość, teraźniejszość i przyszłość za pomocą pszczół. Warto sprawdzić, co może się stać, gdy te niezwykle pracowite i potrzebne owady wyginą. Książka, która pozostawia czytelnika z wieloma przemyśleniami.
  4. Pomyślałam, że dobrze, żeby w zestawieniu najważniejszych książek 2016 roku swoją reprezentację miały książki dla dzieci, dlatego pozwoliłam sobie do mojego top 5 włączyć długo wyczekiwanego Harry'ego Pottera czyli Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Smaczku tej książce dodaje, że nie jest to kolejna powieść, a dramat stanowiący kontynuację losów małego czarodzieja. Spektakl można było podziwiać na deskach londyńskiego teatru i wzbudził niesłychane zainteresowanie. Scenariusza nie przygotowywała tym razem J.K. Rowling, ale brała czynny udział w pracach nad sztuką. Świetne zagranie ze strony autorki, która zarzekała się, że kolejnej powieści o Harrym Potterze nie będzie. I nie było. Czytelnicy dostali coś znacznie ciekawszego i bardzo mi tym zaimponowała.
  5. Moją listę zamyka najnowsza książka Charlesa Duhigga pt. "Mądrzej, szybciej, lepiej". Autor zdradza sekrety efektywności, a książka dosłownie odmienia życie. Jeśli masz świadomość ilości marnowanego przez siebie czasu i chcesz to zmienić to koniecznie przeczytaj. Książka jest z pogranicza literatury popularnonaukowej i poradnika, czyli cenne rady w oparciu o naukę. Ciekawe case study'ies i niezliczone wnioski, które można wyciągnąć po lekturze.

Oto moje top 5. Chociaż dobrych książek było naprawdę dużo w 2016 roku i ciężko było wybrać tylko 5 to uważam, że wymienione wyżej publikacje są godne polecenia. Jeżeli macie swoich faworytów to podzielcie się w komentarzach!

© Przeczytajka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci